A michigani Anne Mondro-t már pályája kezdetén magával ragadta az emberi test anatómiája, és ennek művészi kifejezésére igencsak meghökkentő módot választott: vékony drótból horgol szerveket, testrészeket. Akár több száz órát is eltölt egy mű megalkotásával, minden apró részletre kiterjedően kidolgozza az anatómiai szobrokat. Anne 2003 óta a Michigani Egyetem Művészeti és Design Iskolájának docenseként dolgozik. Sok időt eltöltött az egyetem anatómiai laborjában és tanulmányozta a szív és egyéb szervek felépítését, hogy művei minél jobban hasonlítsanak az eredeti szervekre. Művészi munkája során az emberi test fizikai és lelki komplexitását igyekszik minél jobban kifejezni.
"A drótot több okból használom. Van ennek szerkezeti oka is, de egyfajta metaforája is annak, hogy mennyire kell óvnunk a szívünket és a partnerünket: az erő és a védelem, a törékenység, esendőség metaforája. Hiszen miért is hordunk páncélt? Mert sebezhetőek vagyunk a bántásokkal szemben."
S hogy mi késztet egy művészt arra, hogy e téma felé forduljon? Általában személyes érintettség. Anne nagyapja rákban halt meg, és ennek kapcsán sokat foglalkoztatta, hogy min megy át a családja a nagypapa betegsége miatt. Azt a következtetést vonta le, hogy az embert inkább valamilyen tárgyként, mintsem teljes, egész lényként kezelik az egészségügyi ellátás során. Egy testrégióval, néhány szervvel lesz egyenlő, s nem egy teljes személyiséggel. A betegség során megváltozik a család és átalakulnak a szerepek, próbára téttettnek az emberi kapcsolatok és egészen váratlan dolgokból merít az ember erőt.
„A kreativitás segít a valós éned megőrzésében a betegséged alatt. A kórházban a függetlenséged nagy részét elveszíted. A kreativitás enyhíti a stresszt, és másra koncentrálsz általa. Használhatod és játszhatsz a képzelőerőddel, ami egyébként nem nagyon van jelen, ha kórházban vagy. Esélyt ad arra, hogy elmondd a történetedet.”
Amikor elveszítesz valakit, akit szeretsz, gyakran a szőnyeg alá söpröd a dolgokat, elhitetve magaddal és a környezeteddel, hogy tulajdonképpen jól vagy. A művészet segíthet a negatív élmények feldolgozásában és értéket ad hozzá. Úgy gondolta, ha számára segítséget jelentett az érzéseinek kreatív kifejezése, akkor másoknak is segíteni fog.
Egyik legismertebb alkotása a fenti képen éppen készülő, egymással összekötött két szív. "Ez a darab nagyon személyes. Dolgoztam idős, demens emberekkel és gondozóikkal. Nagyon kemény dolog ez. Ha egy szerettedet ápolod, szinte összefonódtok egymással. A sebezhetőségüket és az erősségeiket is át fogod venni. Ahogy erről a kapcsolatról gondolkoztam, fontossá vált, hogy ezek a formák valahogyan össze legyenek kapcsolva egymással.”
Anne nemcsak saját alkotásai révén, hanem oktatóként is törekszik a művészet és az egészség összekapcsolására. Az Michigani Egyetem Geriátriai Centrumával közösen szervezett kurzusa során például a diákjai demens betegekkel együtt dolgoznak valamilyen művészi alkotáson. A kurzus célja egyrészt a diákok érzékenyítése, másrészt, hogy a műalkotások révén elősegítsék a közösség egészséges tagjai körében a demenciával élők iránti empátiát. E foglalkozások során az idős emberek nem a betegségre fókuszálnak, hanem az alkotásra: zenét szereznek, festenek, dokumentumfilmeket készítenek.
"A munka, amit az emlékezetkiesésben szenvedő emberekkel végzek, nagyon meghatározza a művészetemet. Olyan, mintha elmondanám a saját történetemet és mélyen átérzem azokat a történeteket, amiket az ápolók és partnereik osztanak meg velem" Mint mondja: nemcsak technikailag, hanem érzelmileg is kidolgozza az alkotásokat.
Hazájában és külföldön egyaránt bemutatták a műveit, többek között New Yorkban, Sao Pauloban, Chicagoban és Sydneyben is volt kiállítása. Az egészségügy és művészet kapcsolatáról számos előadást is tart, többek között a Társaság a Művészetekért az Egészségügyben (Society for Arts in Healthcare) éves konferenciáin.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.